Itt a fordulat: fittyet hány a Google az európai tényellenőrzésre
A Google és a Meta a tényellenőrzési kódex ellenére nem hajlandó alkalmazni az uniós előírásokat.
Az Európai Uniónak az alapdokumentumaiban lefektetett világos értékrendszere, ha úgy tetszik, közös identitást meghatározó alapvetése van.
„Az európai társadalmakban az ellenségkonstrukció folyamata – különösen egy elhúzódó válsághelyzetben – természetes jelenség, amelyet az uniós intézményeknek kezelniük kell. Jelenleg az ellenség keresésének két irányát figyelhetjük meg Európában. Egyrészt – a fent említetteknek megfelelően – zajlik az egyes tagállamok, főként a centrum és a periféria viszonyainak elmérgesedése. Másrészt – ahogy arra a legutóbbi svédországi, valamint londoni és párizsi események is rámutattak – az iszlám bevándorlókban találhatja meg az európai polgárok jelentős része az ellenséget. Mindkét folyamat komoly veszélyt jelent az EU számára, hiszen ezek mind azokat a kirekesztésen és intolerancián alapuló nacionalista, euroszkeptikus érzéseket, illetve politikai szereplőket erősítik fel, amelyek vélhetően magát az európai integrációt is felszámolnák.
Hogy mi a megoldás az ilyen összetettségű problémákra, arra aligha van ma válasz. Annyi azonban bizonyos, hogy az uniós intézmények részéről nem folytatható a jövőben a pusztán szakpolitikai programgyártásra korlátozódó politikamentes kommunikáció.
Az Európai Uniónak az alapdokumentumaiban lefektetett világos értékrendszere, ha úgy tetszik, közös identitást meghatározó alapvetése van, ami azonban nem jelenik meg a hétköznapokban. Ivan Krastev, bolgár politológus sarkos megállapítása egyre jobban leírja a helyzetet: Európában az unió szintjén politikamentes szakpolitika-csinálás, míg tagállami szinten szakpolitika-mentes politikacsinálás zajlik. Ez az össze nem illés bizonytalan, törékeny modellt állít fel. Amennyiben az Európai Unió meg akarja védeni a saját maga által képviselt értékeket, és valódi közösséget akar teremteni, képesnek kell lennie arra, hogy a szimbolikus politikai vitákban is meggyőzően helytálljon. Ennek hiányában ugyanis az uniós »technokrácia« és a nacionalista »populizmus« konfliktusában könnyen az utóbbi arathat diadalt.”